Shaban Polluzha

Kultura

Shaban Polluzha

Nga: Adem Bytyçi Më: 21 shkurt 2022 Në ora: 18:56
Adem Bytyçi

N'fortunë lufte

Nëna t'lindi 

Polluzha t'pagëzojë

Kosova  t'rriti.

Shqiptarizmi t'nderojë

Kur shqiptarët vriteshin 

Jo vetëm n'Drenicë

Por gjithandej 

Vendbanimeve Dardanisë

Nuk i'au ktheve shpinën 

Për t'lënë t'vetmuar 

N'zjarrin e masakrave 

T'serbo- Sllavisë

 

T'luti Fadili

Mugosha e Milladani,

Lejë shqipëtarët vetë 

Eja bashkangjitnu

T'shkojmë n'Kroaci

Bosnjë e Sloveni

Për t'i çliruar këto vende

E për ta lënë Kosovën

Nën Serbo- sllavi.

 

T'thanë leje Kosovën

T'vritej masakrohej 

Nga gjakëpirsat serb

T'premtuan grada

Pozita t'larta

T'i bir i Kosovës

 I refuzove t'gjitha 

 Kosovës nuk ia ktheve shpinën

 Kur ia kishit futur flakën

 Hordhitë barbare

 Qerniko serbo -sllave
 

 Sot patriotzimi ka ëmër

 T'kujton Darenica

 E gjithë Kosova 

 Ty i madhi Shaban Polluzha

 S't'harron historia

 T'nderon Kosova 

 T'nderon shipëtaria!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat