Qindarka e qeverisë

Kultura

Qindarka e qeverisë

Nga: Musa Ahmetaj Më: 28 maj 2022 Në ora: 11:39
Musa Ahmetaj

Dje nëpër markete

Vërtet gjallëri ishte

Secili nga qytetarët

Nga dy qese i kishte

Ishte e veçantë dita

Me shumë bereqet

Mbusheshin dot qeset

Kur as vet nuk e pret

Qindarkën e qeverisë

Shpejt e masakruam

Madje edhe nga kusuri

Shumë lehtë shpëtuam

Pak krip, biber e sheqer

Edhe ca lloje keksa

Në qeset e dyta domate

Edhe pak speca djegësa

Këndin e bulmetit- mishit

Artikujve shumë prioritarë

Kësaj here të vizitohen

Nga deputetë dhe qeveritarë

Rradhë të gjata në arkë

Krijuar nga klientela

Paguanin me para në dorë

E assesi nga e kartela

Kjo qindarka e qeverisë

Bash si lavire ishte vërtet

As një orë të plotë madje

Nuk zuri vend në kuletë

Nëse e keni me zemër

Për këtë popull mendoni

Herën tjetër kësaj qindarke

Bile një zero t,ia shtoni?!..

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat