Në Jerusalem

Kultura

Në Jerusalem

Nga: Agim Desku Më: 30 qershor 2022 Në ora: 07:02
Agim Desku në Jerusalem

-Në Jerusalem takova zotin

Një jetë ëndrrash

Me ç'fuqi të shenjtë

Pëse gjithë kjo histori

A ngjajmë ne me ty David

A jemi një histori e njëjtë

E di ku më rriti nëna

Më tha biri im

Të kam rritë me shumë dashuri

Mbi djep tënd të rrinte varur

Ylli i Davidit

E kishim nga tradita e jonë

Të njëjtë si besën

Edhe fjalën e bukur

Ta duam atdheun

Të lirë

Në fluturimin e shqiponjave

I pash sytë e mi që ndriçonin

Luftën për liri

Eedhe unë e vura në zemër

Këtu atdheu është vet zoti

Takimi im me Të

Dhe njeriun e fjalës se bukur

U bë urë e vëllazërisë

Që rri ndez si feneri i Homerit

Mjaft u munduan shekujt

Ta fshijnë nga faqja e dheut

Se drita e diellit na i ndritë rrënjët

pellazge

Deri sa dashuritë jetojnë të lira

Apo i ndezin grimcat e atomit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat