Zgjohu!

Kultura

Zgjohu!

Nga: Havë Rexhaj Shabanaj Më: 30 qershor 2022 Në ora: 11:42
Foto ilustrim

Zgjohu, pash dritën e diellit
Zgjohu, pash hënën që errësirën e ndrit!
Zgjohu, pash kalterësinë e  qiellit
Zgjohu, pash Perendinë!

Zgjohu e këndellu pash tokë e qiell!
Zgjohu njëherë e përgjithmonë
Pashe njat Zot që të ka falë!

Zgjohu, pash gjakun që është derdhur!
Zgjohu, pash lotin e nënave pa djem
Zgjohu, pash ata dëshmorë që në beteja ranë!
Zgjohu o shqiptar!

Zgjohu, pash këta fëmijē jetim!
Që pa perkrahje , e pa baba kanë mbetur!
Zgjohuni o shqiptarē!
Zgjohuni, se gjaku i dëshmorëve njē ditë do të na mallkojë!

Zgjohu, pash dritēn e diellit
Zgjohu, pash Perëndinë!

Zgjohu, e zgjuar përjetë rri!
Per komb e për atdhe!

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat