Qentë e qytetëruar

Kultura

Qentë e qytetëruar

Nga: Musa Ahmetaj Më: 2 korrik 2022 Në ora: 22:23
Musa Ahmetaj

Qenë dhe qenusha

Morën një vendim

Të përqëndrohen

Në qytet për banim

 

Ka mundësi shumë

Eshtra për të grryer

Barkun do e kemi

Madje edhe të fryer

 

Njëri siç u deklarua

Nuk ka asgjë nga fshati

Pse të mos vendosëm

Diku pranë një pallati

 

Kontejnerët përplot

Me bukë e ëmbëlsira

Në qytet do të kemi

Edhe të tjera, të mira

 

Nuk jetohet si dukur

As në lagje e në katund

Pula të ngordhura dot

Nuk gjenë më askund

 

Nuk përdorët më uji

Nga lumi dhe bunari

Me copa të vogla buke

Dhe pa vizita veterinari

 

Do e kemi ardhmërinë

Pse jo edhe të privilegjuar

Tani e tutje do të njihemi

Si llaskuca të qytetëruar

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat