Klerikët

Kultura

Klerikët

Nga: Sevdail Hyseni Më: 13 gusht 2022 Në ora: 09:40
Karikatura marrë nga interneti

I pyetën me rend

Klerikët fetarë:

-Si i ndajnë të mirat

A hanë në kandar?!

Sa më përket mua

Tha Prifti qejfli:

-Do ta ndaj fitimin

Drejt në terezi!

Në tokë bëj një rreth

N’mes një vijë të drejtë,

Me dy duar të mirat

I hedhim përpjetë!

Çka bije këndej vijës

Për vete i mbaj,

Kurse matanë vijës

N’popull i shpërndaj!

Pastaj shprehet Frati

Urtë e but për besë,

Unë e bëjë një rreth

Jo të ndarë në mes!

Po ashtu të mirat

I hedhim në erë,

Çka bie në rreth

Më takojnë me nder!

Tjerat jashtë harkut

I ndaj sipas nevojës,

Askush të mos mbetet

Pa bukën e gojës!

I vjen radha Hoxhës

E jep një mendim,

Të mirat në ajër

I hedh pa mbarim!

Çka mbetet në qiell

Për popull e zogj,

Krejt çka bie n’tokë

Janë të Agës Hoxhë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat