Dardania

Kultura

Dardania

Nga: Adem Bytyqi Më: 17 gusht 2022 Në ora: 16:30
Adem Bytyqi

Për ata që nuk e dinë

Dardania  êshtë realitet

Për çlirimin e saj nga okupimi serb

Kanë dhënë jetën me mia shqipëtarê

Fëmijë , të rinjë ,gra e pleqë

N'miziritë e një lufte  gjakatare

T'gjenocidit  anti shqipëtarê serb.

 

Tani ,kur vendoset përfundimisht

E ardhmja e Dardanisë

Me zë t'lartë Dardania

I Thrret bijetë e vetë.

Mos me lernit 

N'duarë t'atyre

Që na kanë masakruar

Vra dhe djegur 

Me më tepër se ,

Njêqindë vjet.

 

Dardania i porosit

T'bijtë e saj

Lerni shamijatë

Mos i mbuloni 

Fëmijtë n'shkolla

Feja e shiptaritë 

Êshtë shqipëtaria 

Nuk duhet 

T'bijmë viktimë 

E veseve t'këqia.

T'cilatë :

N'a bëjnë kombin 

Copa Grima.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat