Ditëlindja pa vizë

Kultura

Ditëlindja pa vizë

Nga: Agim Desku Më: 30 shtator 2022 Në ora: 22:05
Agim Desku

Si nuk ndërrojnë shekujt

Në asnjërën stinë

Edhe në njëzet e njëshin

Janë të njëjtit

Në ditëlindjen e nipçes të Eronit

Mbeta pa viizë e pa fluturue

Pa përqafimin dhe buzëqeshjen e tij

Flokarttit dhe sy kalërit të ngjyrave ylberiane

Ky shekull borxh na ka lirinë

Dashurinë që nuk e patëm kurrë

Asnjëherë si Zhan Zhak Ruso

Edhe ne i ngjajmë Jan Pallahut

Ndoshta duhet më e djegë një ditë trupin

Siç na është djegur që pesë shekuj shpirti

Në këtë ditë të gëzimit e haresë

Cili më jep pak buzëqeshje

Të pi e të bërtas deri në Paris

Kongresin e Bërlinit e mallkoj

U pa fytyra e Evropës plakë

Edhe pse ne çdo ditë i lindim fëmijë

E mbajmë në gji për mbretëreshë.

Sot në pranverën e 18 ngriti dolli pêr ty Eron!

01 tetor 2022 AGIM DESKU

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat