Ti, atdhe...

Kultura

Ti, atdhe...

Nga: Adem Bytyçi Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 12:21
Adem Bytyçi

Ti Atdhe 

Më mbush shpirtin

Me plotë gaz e hare.

 

Edhe kur jam larg

T'ëndrroj natë për natë

Me shtihet se

T'kam afër

 T'dua

Dhe qmallem 

Sikur mos t'isha duku larg.

 

Atdheu është i shenjtë

Pa të nuk do t'flitej shqip

Emri shqiptar, Shqipëri,  

Shkup, Plavë e Dardani

Dibër e Qamëri

Nuk do t'figuronte 

Dhe as që dot mund

T'lexohej kurrë n'histori.

 

Pa Shqipëri

Atdheun Tonë t'lashtë

Sot nuk do të festohej

Dita e flamurit

E mvetësisë së Shqipërisë

28 nëntori

Gjithë andej ku ka shiptarë

Me këngë e valle

Dhe ligjërime t'zjarrta

Për t'kujtuar e mos i harruar kurrë

Herojtë tanë kombëtarë

Ismail Bej Vlorën 

Isa Buletinin 

Adem Jasharin 

Dhe t'madhin Skenderbeg

Gjergj Kastriotin Yllin e kombit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat