Kombi

Kultura

Kombi

Nga: Adem Bytyçi Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 13:15
Adem Bytyçi

Ta merr vesh

Bota mbarë

Se Kombi shqiptar

Është i pa ndarë

 

Ca zuzarë

Janë ngritë

N'këmbë e po bertasin

Njëri kërkushi  

E tjetri si gomari

Babatasit.

 

Të dytë bashkë

Prore bertasin

Për ta ndarë

Kombin për gjysmë

N'Kosovar dhe shqiptarë

T'dytë pallin

Si gomar

Njëri ka emrin 

Kërkushi

Tjetri askushi.

T'dytë bashkë

Ia bëjnë qefin 

Serbisë t'madhe t'Daqiqit

Klyshit t'vogël t'Millosheviqit.

 

Jo dhe jo

Kombi shqiptar 

Nuk ndahet për gjysmë

Për t'iau bërë qefin

Klushve t'Serbisë

Nastalgjikëve 

T'serbo-Jugosllavisë

Kundër tokave t'shqiptarisë.

 

Ata që thërrasin

Për ta ndarë kombin për gjysmë

N'vatra tyre 

Mos left as djalë as qikë

Për t'i shërbye Serbisë

Kundër tokave t'Shqipërisë

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat