Mendimet e mia për dashurinë

Kultura

Mendimet e mia për dashurinë

Nga: Remzi Basha Më: 23 janar 2023 Në ora: 22:53
Foto ilustrim

Me prekjen e dashurisë të gjithë bëhen poetë. Dashuria është një ndjenjë e mrekullueshme që frymëzon filozofët, poetët dhe artistët për të krijuar kryevepra të vërteta. Por çfarë të bëni nëse nuk keni talentin për verzifikimin, por vërtet dëshironi të bërtisni për ndjenjat tuaja? Si t'i përcillni të dashurit të gjitha ngjyrat e emocioneve? Thëniet e bukura për dashurinë vijnë në shpëtim. Deklaratat e menduara për dashurinë dhe marrëdhëniet në distancë shpesh ndihmojnë në rindezjen e flakës së venitur të dashurisë.

Të dua dhe ky është fillimi dhe fundi i gjithçkaje! Ti je burimi i gëzimit tim, qendra e botës sime dhe e shpirtit tim! Gjëja më e rëndësishme në jetë është të mësosh se si të japësh dashuri dhe ta lejosh atë të vijë. Ajo nuk është më pak se sa gjithësia ime! Ti je mendimi i fundit në mendjen time para se të bie në gjumë dhe mendimi i parë kur zgjohem çdo mëngjes! Ke gjetur dashurinë e vërtetë kur e kupton se dëshiron të zgjohesh pranë dashurisë sate çdo mëngjes! Duaje veten fillimisht dhe çdo gjë tjetër bie në vend! Ti me të vërtetë duhet ta duash veten për të bërë gjithçka në këtë botë! Për mua vetëm ti je shpirti im dhe bota ime!

Të dua jo vetëm për atë që je, por edhe për atë që jam kur jam me ty! Shkova për të fjetur mbrëmë me një buzëqeshje sepse e dija se do të të ëndërroja, por u zgjova sot në mëngjes me një buzëqeshje sepse ti nuk ishe ëndërr! Kudo që shikoj më kujtohet dashuria jote! Ti je bota ime! Ne jemi formuar dhe modeluar nga ajo që duam. Ti je çdo arsye, çdo shpresë dhe çdo ëndërr që kam pasur ndonjëherë. Dashuria nuk ka të bëjë me sa ditë, javë apo muaj keni qenë bashkë. Ajo ka të bëjë me atë se sa e doni njërin-tjetrin çdo ditë. Kur jemi të dashuruar i dukemi vetes krejt ndryshe nga çfarë ishim më parë. Të dua për gjithçka që je, për gjithçka që ke qenë dhe për gjithçka që do të jesh! Nëse e di se çfarë është dashuria, kjo veret prej teje!

Mënyra për të dashur çdo gjë është të kuptosh se ajo mund të humbasë. Unë kam rënë në dashuri shumë herë, gjithmonë me ty. Dashuria është nga të gjitha pasionet më e forta, sepse ajo sulmon njëkohësisht kokën, zemrën dhe shqisat. Zemra ime është e përsosur sepse ti je në të! Këtë mëngjes u zgjova dhe m’u kujtua çmueshmëria e jetës. Kuptova se duhet të shpreh mirënjohjen time për ata që janë kaq shumë të rëndësishëm për mua. Faleminderit për gjithçka keni bërë dhe ju uroj një ditë të mbarë! Nuk mund të ndaloj së menduari për ty, sot… nesër… gjithmonë. Ti e di se është dashuri kur gjithçka që dëshiron është që ai person të jetë i lumtur, edhe nëse nuk je pjesë e lumturisë së tij. Ti je Afërdita ime! Në këtë botë të çmendur, plot ndryshime dhe kaos, ka një gjë për të cilën jam i sigurt, një gjë që nuk ndryshon: dashuria ime për ty!

Nëse kam bërë ndonjë gjë të drejtë në jetën time, ka qenë kur të kam dhënë zemrën time ty! Gjërat më të mira dhe më të bukura në këtë botë nuk mund të shihen e as të dëgjohen, por duhen ndjerë me zemër. Këtë mëngjes u zgjova dhe m’u kujtua çmueshmëria e jetës. Kuptova se duhet të shpreh mirënjohjen time për ata që janë kaq shumë të rëndësishëm për mua. Faleminderit për gjithçka keni bërë dhe ju uroj një ditë të mbarë! Mbani dashurinë në zemrën tuaj! Një jetë pa të është si një kopsht pa diell kur lulet kanë vdekur. Mund të mos jem takimi, puthja apo dashuria jote e parë, por dua të jem gjithçka për ty dhe vetëm për ty! Faleminderit që vazhdon në këtë udhëtim nëpër jetë me mua! Nuk ka njeri tjetër që do të doja pranë meje, përveç teje engjëlli im, Afërdita ime!

Jeta pa dashuri është si një pemë pa lule apo fruta. Unë kurrë nuk do kërkoj të ndryshosh për mua, sepse je perfekte ashtu siç je! E vetmja gjë nga e cila nuk ngopemi kurrë është dashuria, dhe e vetmja gjë që ne kurrë nuk japim mjaftueshëm është dashuria. Kur zgjohem në mëngjes, po mendoj për ty! Kur shkoj të fle natën, mendoj për ty! Dhe gjithë ato orë në mes, mendoj për ne. Dhe pastaj shpirti im të pa dhe më shkoi! Oh, ja ku je! Unë kam kërkuar gjithkund për ty dhe së bashku me ty është vendi im i preferuar për të qenë! Shumë njerëz duan të hipin me ty në limuzinë, por ajo që dëshiron është dikush që do të marrë autobusin me ty kur limuzina të prishet. Jam shumë i pavendosur dhe gjithmonë e kam të vështirë të zgjedh diçka të preferuar. Por, pa dyshim, ti je gjithçkaja ime e preferuar! Unë ende bie në dashuri me ty çdo ditë! Ti e di se je e dashuruar kur nuk dëshiron të biesh në gjumë, sepse realiteti është më në fund më i mirë se ëndrrat e tua! Nëse do të kisha një lule për çdo herë që mendoja për ty, mund të ecja përgjithmonë në kopshtin tim.

Dashuria e pashpërblyer është po aq e ndryshme nga dashuria e ndërsjellë sa gabimi është nga e vërteta. Nuk ka dhimbje më të madhe se ajo që të dashuruarit i shkaktojnë njëri-tjetrit. Asnjë person nuk mund të bëhet më i huaj se ai që keni dashur në të kaluarën. Asgjë nuk e pengon një romancë si sensi i humorit të një gruaje apo mungesa e tij tek një mashkull. Epo, kjo nuk është e gjitha njësoj, tashmë e ndryshme, jeta ime u nda në dy pjesë - para teje dhe pas, kur ende ke nevojë për mua! Zemra do të rrahë, gjithnjë e më shumë do të marrë frymë. Dashuria është mielli i ëmbël i vuajtjes. Ti thua: “Të dua”, dhe i fsheh sytë e deklaron "Ne jemi thjesht miq".

Kërkesa e njeriut për t'u dashuruar është më e madhja nga të gjitha mendjemadhësia. Unë dhe ti - nuk ishim kurrë një, por kur u largove, pata ndjenjën se gjysma ime ishte prerë. Dua ta thyej zemrën tënde në copa, ashtu si dikur. Ajo që mora prej teje - në zemrën e thyer të plagës. Dashuria jote e çmendur dukej shumë e çuditshme! Bota jote është kaq e shkujdesur, por unë nuk jam i kotë në të. Dashuria është i vetmi pasion që nuk mund të durojë as të shkuarën, as të ardhmen. Dashuria është gjithçka. Dhe kjo është gjithçka që dimë për të. Dashuria ikën nga ata që e ndjekin atë. Dashuria për të afërmin kufizohet nga fakti se sa shumë e do veten çdo njeri.

Dashuria nuk kërkon kurrë, ajo gjithmonë jep. Kur hidhni një gotë ose pjatë në dysheme, dëgjohet një goditje e fortë. Por kur një zemër thyhet, ajo thyhet në heshtje. Brenda çdo gjë është grisur nga një britmë, por askush nuk e dëgjon. Më mirë do të më thyej gjurin sesa ti të më thyesh zemrën. Plagët në trup shërohen shumë më shpejt se në shpirt! Është më mirë të jesh skllav i të dashurit sesa i lirë i të padashurit. Të duash është të shohësh një mrekulli të padukshme për të tjerët. Dhe ata që ikin, hidhen në qafë. Dashuria e pakënaqur nuk e poshtëron një person, por e lartëson atë. Të dashurosh nuk është të shikosh njëri-tjetrin, por së bashku, në të njëjtin drejtim. Dashuria është fëmija i iluzionit dhe në të njëjtën kohë nëna e zhgënjimit. Në fund të fundit, dashuria nuk është gjë tjetër veçse një pasqyrim te njerëzit e virtyteve të një personi.

Një orë dashuri është një jetë. Ditët e fundit dua të qaj gjatë gjithë kohës, por për të të keq, vazhdoj të buzëqesh. Ne kërkojmë dashurinë e të tjerëve në mënyrë që të kemi një arsye shtesë për të dashur veten. Dashuria e vërtetë gjithmonë krijon dhe nuk shkatërron kurrë. Dhe kjo është shpresa e vetme e njeriut. Ju duhet të keni diçka të përbashkët në mënyrë që të kuptoni njëri-tjetrin, dhe diçka të ndryshme në mënyrë që ta doni njëri-tjetrin. Është e vetmuar, dhemb, është e frikshme, por nuk i intereson më. Isha trëndafili yt i bukur! Më ngrohe në dimër të ftohtë, më vadite në verë të nxehtë, më vlerësove. Dhe pastaj ngriva në të ftohtë, vdiqa nën diellin përvëlues. Po tani? Sythi u tha, gjethet ranë, mbetën vetëm gjemba të mprehta. Unë nuk po qaj - vetëm zemra më dhemb! Nëse do të kisha një dëshirë të vetme, do të dëshiroja të kthehesha në të kaluarën - atje ku ti akoma më doje! Nëse filloni me vetëflijimin për hir të atyre që doni, atëherë do të përfundoni duke urryer ata të cilëve u keni sakrifikuar veten.

Femrat janë krijuar për t'u dashur, jo për t'u kuptuar. Pasi kemi paguar dikur me dhimbje akute gëzimet e ndjesive të dashurisë, ne kemi aq frikë nga ndjesitë e reja saqë mbajmë një prezervativ në shpirtin tonë. Dashuria, jo filozofia gjermane, është shpjegimi i kësaj bote. Dashuria, e cila nuk lind çdo moment, vdes gjithmonë. U mashtrova mizorisht kur thanë se dashuria është një ndjenjë e ndritshme dhe e sjellshme. Çdo ditë është torturë pa buzëqeshjen tënde! Zemra ime është copëtuar prej teje! Të duash do të thotë të ndalosh së krahasuari. Të duash është të gjesh lumturinë tënde në lumturinë e tjetrit.

Ajo arriti jo vetëm të shkrijë zemrën time të akullt, por edhe ta thyejë atë. Femrat janë zemrat tona për lumturimin e shpirtit, dhe ne jemi truri i tyre për lumturimin e zemrës. Mos ia shkaktoni një personi dhimbjen më të tmerrshme! Vetëm ai që i dha më shumë lumturi, e gjeni arsyen e dashurisë: ajo përbëhet nga pikëpyetje. Vetëm një dashuri e madhe në jetë justifikon sulmet e paarsyeshme të dëshpërimit të cilave ne jemi subjekt. Dashuria vlen po aq sa vlen personi që e përjeton. Dashuria është më e ndershme se besimi, dhe një dashnor i mashtruar nuk meriton keqardhje, por habi dhe respekt.

Mënyra më e sigurt për të fituar dashurinë e të tjerëve është t'u jepni atyre dashurinë tuaj! Gjëja më mizore është të largohesh pa shpjegime, të largohesh në heshtje, duke e lënë një person vetëm me qindra pyetje të mprehta në kokë, të cilave vetëm ti mund t'u përgjigjesh. Të duash do të thotë të gjesh në lumturinë e tjetrit, lumturinë tënde. Vetëm ata që kanë një zemër të ngrohtë mund të përjetojnë lumturi të pakufishme dhe dashuri të përjetshme. Dashuria është i vetmi pasion që nuk mund të durojë as të shkuarën, as të ardhmen. Ai që dashuron vërtet nuk është xheloz. Në dashuri, duhet të ketë admirim të ndërsjellë, si rezultat i të cilit, dikush do ta konsiderojë veten të zgjuar, dhe dikush të bukur.

Një shikim mund të vrasë dashurinë, një vështrim mund ta ringjallë atë. Në këtë botë, shumë janë të pakënaqur, por vetëm për shkak të paaftësisë për të dashuruar, për të dashuruar një qenie tjetër. Nëse ju duket se ajo që doni është si dy pika uji si ju dhe dëshiron gjithçka që dëshironi, atëherë në realitet nuk do ta doni atë, por vetëm veten tuaj. Asgjë nuk e forcon dashurinë si pengesat e pakapërcyeshme. Dashuria nuk kërkon kurrë, ajo gjithmonë jep. Të duash do të thotë të ndalosh së krahasuari.

Në epokën e internetit nuk është aspak e vështirë të gjesh një tekst romantik për dashurinë tënde. Ka mjaft thënie të bukura për dashurinë, marrëdhëniet dhe ndjenjat në domenin publik. Për çdo rast dhe situatë. Mjafton të hapni një shfletues dhe të shkruani një kërkesë. Më poshtë mund të zgjidhni shembullin që përshkruan më qartë plotësinë e ndjenjave tuaja: Të duash nuk është të shikosh njëri-tjetrin, por në të njëjtin drejtim. Nëse ajo është gjëja e parë për të cilën mendoni kur zgjoheni; e vetmja gjë është kur je zgjuar, dhe gjëja e fundit për të cilën mendoni para se të bini në gjumë - do të thotë se ai është vërtet i veçantë!

Dashuria mund të ndryshojë një person përtej njohjes. Të duash është të gjesh lumturinë tënde në lumturinë e tjetrit. Dashuria ikën nga ata që e ndjekin atë. Dhe ata që ikin - hidhen në qafë. Është një garë mes një burri dhe një gruaje për t’i sjellë njëri-tjetrit sa më shumë lumturi të jetë e mundur. Një burrë është aq i ri sa mund të jetë, një grua aq e re sa ata duan që ajo të jetë. Ne nuk mund të dashurohemi përsëri me ata që dikur nuk i duam më vërtetë.

Dashuria është si merkuri: ju mund ta mbani atë në një dorë të hapur, por jo në një dorë të shtrënguar. Të duash është të shohësh një mrekulli të padukshme për të tjerët. Të jesh i dashur është më shumë se të jesh i pasur, sepse të jesh i dashur është të jesh i lumtur. Në ëndërr dhe në dashuri, asgjë nuk është e pamundur. Për të dashuruarit, si për zogjtë, nuk është e nevojshme vetëm një fole, por edhe qielli. Të dashuruarit shpikin njëri-tjetrin. Ata që duan vërtet do ta dinë. Të dashur frymëzoni, të dashur - ushqeni. Intimiteti i vërtetë zakonisht fillon nga larg.

Dashuria është si një sëmundje ngjitëse: sa më shumë të kesh frikë prej saj, aq më shpejt do ta kapësh. Gratë në thelb kujtojnë vetëm burrat që i kanë bërë të qeshin, dhe burrat kujtojnë vetëm gratë që i kanë bërë të qajnë. Nuk ka njerëz të tillë që, pasi pushojnë së dashuruari, nuk do të fillonin të turpëroheshin për dashurinë e kaluar. Të gjithë të dashuruarit betohen të bëjnë më shumë sesa munden, dhe as nuk bëjnë atë që është e mundur. Maturia dhe dashuria nuk janë krijuar për njëra-tjetrën: ndërsa dashuria rritet, maturia zvogëlohet.

Dashuria është si era në duart e mia. Kaq e lehtë për t'u ndjerë, por kaq e vështirë për t'u kapur. Rreth dashurisë në distancë Ndarja është një provë e vërtetë për të dashuruarit. Ndonjëherë ndjenjat fillojnë të zbehen dhe ju duhet të gjeni një mënyrë për t'i përcjellë ngrohtësinë tuaj të dashurit tuaj. Deklaratat e menduara për dashurinë dhe marrëdhëniet në distancë shpesh ndihmojnë në rindezjen e flakës së venitur të dashurisë. Disa do t'ju ndihmojnë të mendoni dhe të rimendoni më mirë situatën; të tjerët, përkundrazi, do të japin forcë për të duruar këtë barrë të vështirë.

Deklaratat për dashurinë dhe marrëdhëniet kanë një veçori qesharake: ato jo vetëm që ofrojnë ushqim për mendim, por frymëzojnë arritje dhe bëma, zbulime të reja. Ndarja për dashuri është si era për zjarrin: shuan të dobëtin dhe fryn të madhin. Dashuria është një drogë. Në fillim, ka eufori, butësi, një ndjenjë e shpërbërjes së plotë. Ju dëshironi më shumë ditën tjetër. Nuk keni pasur ende kohë për t'u përfshirë, por megjithëse ju pëlqejnë ndjesitë, jeni të sigurt që mund të bëni pa to në çdo moment. Ju mendoni për qenien tuaj të preferuar.

DASHURIA HYJNORE

Kush ka thënë vallë:

Do të të kisha dashur si kurrë më parë

Si një ushtar në luftë të plotë

Por shikoni, po bie shi pa kuptim

Mes nesh si në një stacion treni

Kur një vjen dhe një tjetër ikën

Dhe ne endemi në të njëjtën rrugë

Ecim në drejtim të kundërt.

Po humbim kohën tonë, grua

Në një platformë të vjetër stacioni

Ti je Zhulieta ime , unë jam Romeo yt

Shkruar shumë kohë më parë, një verë.

Unë do të të kisha dashur si një luan

Sa herë që shkon në rrugën tënde

Çdo ditë dikush tjetër kalon pranë.

Edhe ne jemi si dy ura

Mbi ujin e një malli të vetëm

Por të ndarë nga disa male

Të rastësishme....

Si fëmijë do të të kisha dashur

Kush ma vjedh rrushin në vreshtë

Kush po i vjedh mollët e fqinjëve

Duke harruar se

Gjithçka është e ruajtur

Nga një gardh me gjemba.

Por verën u fejuam

Me tufa lulesh të kuqe...

LIMUZINA E MIKUT TIM

Më thuaj oj shqiponjë e barrdhë

Nga flatron dhe ku po shkon

A e pe shtëpinë time të lindjes

Dhe a e dëgjove mamanë time

Duke folur me engjëjt?

Limuzina e mikut tim

Fluturon si zog i mbretit

Në vend të naftës e benzinës

E ka qejf lëngun e sherbetit.

Mercedesi i mikut tim

Zgjohet herët në agim

I kërkon çelsat e motorit

Në farmerkat e koftorit.

Limuzina s’e do rakinë

As duhanin nuk e pinë

Fluturon porsi një gjel

Nga Berlini në zabel.

Në zabel kullot një mushk

Atje lart te Gjuri me Dushk.

Dhe ja kështu e ja ashtu

Me shaka e pa shaka

Kakaris gjeli në tra…


 

VALËT E DASHURISË

Ti je buzëqeshja ime

E bukur, e ëmbël

Idilike, romantike

Ekzotike e fantastike.

Zana ime vjen nga retë

Me etjen për përjetësi

Në detin e urtë e të qetë

Ajo shkëlqen mes yjeve

Kur valët bien në gjumin

E mendimeve të mia.

Kur s’ka diell ka hënë

Një pasqyrë mes ujërave

Aty ku zëri im psherëtin

Se kemi shkuar shumë larg.

TË DEHUR ME DASHURI

Kush pat thënë vallë se

Nëse qielli do të më kërkojë

Brenda pranisë tënde

Të mbushur me mijëra yje

Fatin miliona vjet do ta bekoj

Që më fali Ty si dritën e syve.

Unë i dehur dhe ti e çmendur

Do të mbesim bashkë një poezi

Duke bërtitur me zë të trembur

Kush do të na çojë në shtëpi?

Nëse qielli nuk do të na dëgjojë

Do të zgjohemi si engjëj në kllapi

Dikush me siguri do të na kuptojë

Se u dehëm në qytetin me dashuri.

SHPIRTI IM

Në qiell disa re të zeza.

Pikat e mbushin detin.

Si një pulëbardhë n’fluturim,

Eja moj zanë në shpirtin tim!

Zemra po e ndjen thirrjen!

Pikat e ftohta të shiut,

Të dorëzuara nga era.

Shuaje mallin, mos m’u largo

Se shpirti im vetëm ty të do!

Stuhia në detin e qetë,

Duket nga askund një erë,

Aty ku më thërret zëri yt

Unë jam i dehur si një verë!

2

Valë të bardha, të zemëruara

Pa mëshirë e goditën anijen.

Buzëqeshin kujtime të bukura

Kurse unë unë po i qetësoj.

Dëgjohet zëri i detit

Dhe më thuaj ngadalë.

Në fytyrën tënde të ëmbël

Po digjet një lot përmallimi!

3

Nga shkuma e bardhë e detit

E veshur me re të bardha.

Shkëlqen në dritën e natës

Ti dukesh më e bukur

Me buzëqeshjet e valës!

Unë të shikoj me habi, çudi!

Kur buzët e mia të puthin ty

Dhe zgjohem në një botë tjetër

Pa harruar të ta jap një letër!

Ti je zëri im i detit të qetë

Je shkëlqimi i reve me jetë!

Lulet krenohen me bardhësi

Dhe agimi për ne lind përsëri.

GJUMI I PRANVERËS

Pranvera bie në gjumë të qetë

Në krahët e mëndafshit,

Në çastet kur nëna qëndiste

Shami e rruaza për gocat

Kur gatuante me dëshirë

Bukën e petullat e akshamit

Për natën e parë të Ramazanit!

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat