....më trego

Kultura

....më trego

Nga: Zymer Mehani Më: 30 janar 2023 Në ora: 10:19
Zymer Mehani

Si të mos jem i pikëlluar
O vëlla, më trego
Kur shoh e ç'nuk shoh
Në këtë kohë të pakohë

Nëna me përparëse të arnuara
Baballarë me këpucë të grisura
Fëmijë të varfër -
Sy engjujsh të tretur

Duar të shtrira për lëmoshë
Njerëz hipokritë sa të duash
Vjedhës, të korruptuar plot
Ah, ruana prej tyre, o i Madhi Zot!

Si të ndjej gëzim
M'thuaj, vëllai im
Kur fqinjit i mungon buka
Atij tjetrit- barnat
Këtij, këtu i ka humbur shpresa
Ku mbeti nderi dhe besa?!
Pse gjithë kjo e keqe mes nesh
Gjithçka është bërë li e lesh
A ka kush që e merr vesh?!!!

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat