Kombi shqiptar

Kultura

Kombi shqiptar

Nga: Adem Bytyqi Më: 13 shkurt 2024 Në ora: 09:54
Adem Bytyqi

Skëndebeu 

Ismail Qemajli

Ibrahim Rugova

Adem Jashari 

Hasan Prishtina 

Adem Demaqi

Janë heronjët 

Ma t'mëdhenj

T'këtij kombi.

Sa t'ketë

Shqiptarë 

Mbi dhe

Meritatë e këtyre trimave

Historia shqiptare

Ka për t'mbajtur 

Mend gjithmonë

Si ndër kontributët

Më t'mëdhenj

T'ekzistencës së kombit tonë

Si zakonisht

Njëri ndër kombet

Më të lashta

N'Ballkan 

Dhe Evropë .

Ka edhe shumë 

Dëshmorë dhe heronj tjerë

Por t'gjithë këta 

Që u përmenden

Janë ajka 

E kombit tonë

I cili n'shumë 

Fortuna t'padrejtësive

Ka arritur t'mbijetojë

Dhe t'i lëshojë thellë

Rrënjët e origjinës

Në tokën e tij autoktone

N'Evropë dhe rajon.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat