Bytyçi

Kultura

Bytyçi

Nga: Adem Bytyçi Më: 14 prill 2024 Në ora: 12:13
Adem Bytyçi

Fis i madh 

Dhe i lashtë

I shpërndarë

Gjithë andej

Nëpër botë.

Fis i lashtë

Sa vetë Dardania Antike

Për çdo vjet

Me krenari e kremton

Festen e Plisit të bardhë

Si një simbol

I identitetit kombëtar shqipëar.

Kjo festë

Është shndërruar n'traditë

Për çdo vit

Festohet n'mënyrë madhēshtore

Në Malin e shenjtë Dajt

N't' cilën marrinë pjesē

Bytyçasit gjithë andej

Nga t'gjitha trojet shqiptare

Anë e mbanë  

Për t'kujtuar dhe nderuar

Me repektin më t'madh 

Heronjtë, shkrimtarët, rapsodetët

Patriotët

Dhe intelektualët 

E këtij fisi t'lashtë shqiptar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat