Modelet e afërta dhe sa të largëta?!...

Opinione

Modelet e afërta dhe sa të largëta?!...

Nga: Agim Jazaj Më: 21 janar 2022 Në ora: 09:52
Agim Jazaj

Zgjedhje dhe Zgjidhe

A duhet votuar, besuar një qeverri e pa besë, për tri lgjislatura si në Shqipërinë tonë Halle madhe, e cila nuk e ndal krizën, po e thellon Krizën, rrit Krimin, shthur- degradon Shoqërinë, zbraz Vendin, vret Shpresën?! Tashmë kërkon të legalizojë edhe kanabizimin e vendit!

A duhet pritur fund- mandati, apo duhet dhënë fund mandatës; një orë e më parë?!

Kemi jetuar, punuar, po dhepasqyruar e publikuarnështypinshqiptardhenështypin e emigracionit, përgati 1 dekadënëGreqi, kryeqytetin e saj- Athinë.

Atykujanëdheemigrantëtshqiptarë, me numrinmëtëmadh, me rreth 600- 700 mijë, thuhejderinëvitet 2006. …

Aty kanë mësuar e përfituar, madje modeleqytetrimi, pse jo dhe element të demokracisë. Në memorjen e kujtëdo është skalitur thirrja e hapur e Kostandino Micotaqis, në prill të vitit 1991, i cili së bashku me ish ministrin e jashtëm aso kohe: Antonis Samaras ishte për vizitë në Shqipëri! At’herë ish kryeministri Micotaqis nga Kakavija, bëri thirrjen për shqiptarët, e cila nuk do të shqitet kurrë nga kujtesa! “Unë përpara Ju pas meje”- Duke e shoqëruar edhe me dorë... Dhe thirrja e shoqëruar me dorën e ngrohtë të kryministrit të huaj, u shoqërua me vërshimin e shqiptarve, me “shqyerjen” e kufirit me Greqinë, ku vërshuan drejtë saj bijë e bija të shqiptarëve, me bukë e pa bukë, të zbathur e me fëmijët në krah, ku u pritën edhe në stanet greke, duke u dhën bukë për të ngrënë e zjarr për tu ngrohur...por edhe me raste, e sjellje të pa hijshishme, bukëshkal të shqiptarëve ndaj dhimbsurisë njerëzore, por edhe anasjelltas në pakicë.

Në vitet 2000, ishte kryeministër i vendit: Kostas Simitis, dhe në vitin 2001-2004, u ndërtua Stadiumi i Lojrave Olimpike Botërore, ku ishin të punësuar dhe shumë emigrant shqiptar. Edhe Simitis, si një ish Kryemistër fitues i tri legjislaturave, madje duke bërë edhe zgjedhje (për zgjidhje) të parakohshme...Ata dhe atje nuk presin 4 vjeçarin, po edhe pas 4 muajësh votbesohet qeveria! Emigrantët shqiptarë kanë shënuar fortë se: “Dorëheqja nuk është Kokë Heqje”- si në Shqipëri.

 Numërimi i votave, e jo ngatërrimi i votave, bëhet brenda ditës dhe rezultati del po brenda ditës, i pa kontestuar nga asnjë palë. Qeversisjet kanë vijuar, po dhe kanë njohur humbjet, kanë uruar fituesit. Madje në Greqi kemi transmetuar në shtypin Shqiptar edhe Zgjedhjen e Presidentit të Republikës.

Ka një formulë shumë interesante. Presidentin e Republikës e propozon partia qeverisëse, nga radhët e Opozitës. Në orët e mbarimit të mandati të presidentit, ish kryeministri i vendit: Kostandino Karamanlis, propozoi për president të vendit; Karolios Papulias, një figurë shumëdimënsionale dhe e pa kontestuar nga palët, por dhe një mik i njohur i shqiptarëve... Në senacën Parlamantare të asaj nate, asnjë deputet nuk e kundërshtoi kanditaturën e bafasishmme, të z. Papulias.

Vitet kanë vijuar dhe emigrantë gjithashtu kanë mësuar dhe shënuar edhe këto element të demokracisë në një vend ku ka lindur Demokracia, ndihen keq sa dhe të fyer nga mungesa e këtyre standarteve në vendin e tyre. Ndoshta përvoja është shumë afër dhe po mbahet shumë larg nga politikanët tanë: Grabitqar, Hileqar dhe Haleqar, të lidhur më krimin dhe bandat. Qeverisjet vijuan dhe në Qeveri, vota e transformimit dhe e transferimit sollën në pushtet; PASOK, me kryministër: Jorgos Papandreus. Por ekonomia greke pësoi humbje të thella...Zgjedhjet e parakohëshme sollën në pushtet: Aleksis Tsiprac, lider i një partie të vogël;“SIRIZA”...

Kryeministri i partisë së vogël, u ndesh me kriza dhe beteja të madha.

Tsipras mbahet mënd dhe shënohet fortë edhe nga emigracioni për disa herë të votbesimit, i vet kërkuar dhe i vet vënë në PESHORE, por edhe për zgjedhje të parakohëshme, të cilat i ka verfikuar, peshur dhe miratur sovrani grek, duke i dhënë atij disa herë votbesimin, përgjatë qeverisjes...

Aristotel i madh grek ka thënë: “E kam mik Platonin, por më shumë dua të Vërtetën”!

Edhe zgjedhjet e parakohëshme, pa mbaruar afati kohor, të zhvilluara më 7 korrik 2019 Rezultoi: Vota e qytetarëve grek zgjodhi për t’i qeverisur: Partinë Demokracia e Re, e trashgimtarëve Micotaqis, e cila ka nxjer figura si, Konstadino Micotaqis, me bashkshoreten e tij Marika, e njohur si një Arvanitase me vlera njerëzore, bija e tij: Dora Bakojanis, ish kryebashkiakja e Athinës, një mikeshë e njohur e Shqiptarëve, si dhe kryeministri i sotëm; Kyriakos Mitsotakis. 

Greqia me mbi 11 milion banorë, përveç emigracionit, madje duke përfshirë në garë për të zgjedhur e për tu zgjedhur edhe emigrantë shqiptar, shpalli rezultatin e zgjedhjeve brënda 40 orësh.

Ndërsa në Shqipëri, sa një lagje e Athinës; me rreth 700 mijë votues: Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve-Vjedhjeve, me Komosionerët e Ngatërrimit të votave, me rezultatet e deformuar dhe mendje të Deformuara, kanë abuzur me më të shënjtën e njeriut, Votën, nuk i shpallen shifrat abuzuese, as në të 40-tat e Qeverisë!

Humbësi i Ndershëm, me kontribute të Çmuara, për ngritjen ekonomike, mos thellimin e krizës nga paradhësit dhe me disa herë i votbesuar dhe zgjedhje të parakohëshme: Aleksis Tsipras- Uroi në kohë, brenda ditës Fituesin e Qeverisjes të 7 Korrikut; kryeministrin: Kyriakos Mitsotakis.

Aleksis Tsipras është: Një “Humbës”- Fitues për Kontributet, Sakrificat, Atdhetarizimin dhe Vlera Qyetare Europiane.

Qeveria e tij nuk e thelloi krizën, po e nxorri vendin nga kriza dhe u largua nga pushteti!

Një model i afërt dhe shumë i largët edhe për Ç’qeverisësit- Vithisësit e vendit tonë, të cilët; Humbjen e quajnë Fitore!

 “Hunda në qiell e B...në diell”: Dorëheqjen Kokëheqje!  Dhe veten: Të përjetshëm në pushtet, Ndonëse kalimtar në jetë!... 

A duhet, votuar, besuar e lënë një qeveri tri lagislatura si në Shqipëri, e cila nuk e ndal krizën, po e thellon Krizën, rrit Krimin Zbraz vendin,  shthur Shoqërinë, vret Shpresën?!...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat