Gjithçka që duhet të dini për pilulën e abortit!

Shëndetësia

Gjithçka që duhet të dini për pilulën e abortit!

Më: 4 korrik 2022 Në ora: 19:07
Foto ilustrim

Me stuhinë politike që vërtitet rreth pilulave të abortit kohët e fundit, do të mendonit se ato ishin një shpikje krejt e re. Në fakt, këto medikamente janë të disponueshme në SHBA për më shumë se 20 vjet – dhe janë shumë efektive si një metodë aborti në 11 javët e para të shtatzënisë. Por, çfarë duhet të dini më shumë rreth tyre?

Çfarë është pilula e abortit?

Një gjë kryesore për të ditur është se “pilula e abortit” është në fakt një palë medikamente – dy lloje, të marra zakonisht një ose dy ditë larg njëri-tjetrit, që punojnë së bashku për të ndërprerë një shtatzëni. Ilaçi i parë është mifepristoni, i cili bën që embrioni të shkëputet nga muri i mitrës duke bllokuar hormonin progesteron. (Kjo është pilula që FDA më parë u kërkonte pacientëve ta merrnin në zyrën e mjekut; në shumë raste, ajo ende merret në një klinikë.) Ilaçi i dytë është misoprostol, një dozë prej katër tabletash që ju e merrni vetë brenda një dite. ose dy nga pilulat e para. Misoprostol vepron duke shkaktuar ngërçe që zbraz mitrën, si një periudhë e rëndë.

Sa efektive është pilula e abortit?

Aborti me ilaçe është efektiv për shumicën dërrmuese të njerëzve që shkojnë në këtë rrugë, sipas statistikave nga Planned Parenthood.  Ja një vështrim më i afërt i normave të efikasitetit:

Deri në 8 javë në shtatzëni: 98 për qind efektive

8 deri në 9 javë: 96 për qind efektive

9 deri në 10 javë: 93 për qind efektive me një dozë të vetme misoprostol; 99 për qind efektive me dozën e dytë

Kush mund ta përdorë pilulën e abortit?

Aborti me ilaçe është një procedurë e sigurt dhe e zakonshme për ndërprerjen e shtatzënive në tremujorin e parë, deri në 11 javë pas ditës së parë të menstruacioneve tuaja të fundit. Nga pikëpamja fizike, abortet me ilaçe janë të sigurta për shtatzënat e të gjitha moshave.

Çfarë ndodh kur merrni pilulën e abortit?

Dy llojet e mjekimeve të përdorura për një abort luajnë secili një rol të ndryshëm në proces. Dhe kështu secila prodhon efekte të ndryshme fizike.

Efektet e mifepristonit: Pasi të keni marrë këtë pilulë të parë, ka një shans të mirë që të mos vëreni fare ndryshime. Disa njerëz ndihen pak të shqetësuar ose fillojnë të rrjedhin gjak në këtë pikë, por shumica janë në gjendje ta kalojnë ditën normalisht.

Efektet e misoprostolit: Këtu do të dëshironi të planifikoni për një ose dy ditë pushim, qoftë në shtëpi ose në një vend tjetër të rehatshëm. Për shkak se detyra e tij është të nxjerrë mukozën e mitrës, misoprostol shkakton gjakderdhje dhe ngërçe të dukshme – zakonisht duke filluar një deri në katër orë pasi të keni marrë katër pilulat.

A është e sigurt pilula e abortit?

Po, aborti me ilaçe është i sigurt. Efektet anësore serioze që kërkojnë shtrimin në spital ndodhin në më pak se 0.4 përqind të rasteve, që do të thotë se pilulat e abortit kanë një rekord më të mirë sigurie sesa Tylenol, penicilina dhe Viagra.  Efektet anësore më të zakonshme të pilulës së abortit janë të përziera, të vjella, diarre, marramendje, lodhje dhe një temperaturë e lehtë deri në rreth 100 gradë.

A zbulohen pilulat e abortit në trupin tim?

Pilulat e abortit nuk do të shfaqen në një ekzaminim gjaku ose në ndonjë test tjetër laboratorik. Nëse jeni në numrin e vogël të njerëzve që përjetojnë probleme me mjekimin – dhe jetoni në një shtet armiqësor ndaj abortit – është e kuptueshme që mund të shqetësoheni. Jini të sigurt: Nuk ka asnjë arsye mjekësore për të bërë të ditur se keni marrë pilula aborti dhe është 100 për qind mirë ta mbani këtë informacion për veten tuaj.

Disa gjëra kryesore për të mbajtur parasysh:

Kufijtë e shtatzënisë: Disa shtete ndalojnë përdorimin e pilulave të abortit përpara kufirit 11-javor të përcaktuar nga FDA. Shembujt përfshijnë Indianën, ku aborti me ilaçe është i ndaluar duke filluar nga 10 javë dhe Teksasi, ku ndalimi fillon në 7 javë.

Kufizimet e moshës: Megjithëse nuk ka kufizime moshe lidhur me sigurinë për pilulat e abortit, disa shtete kufizojnë kujdesin për abortin për personat nën moshën 18 vjeç. Nëse je i mitur, mund të të duhet pëlqimi prindëror ose një anashkalim gjyqësor.

Periudhat e detyrueshme të këshillimit dhe pritjes: 27 shtete kërkojnë që pacientët të presin një kohë të caktuar—zakonisht një deri në tre ditë— ndërmjet një seance këshillimi të kërkuar dhe abortit aktual. Kjo mund të nënkuptojë që ju duhet të bëni disa vizita në një klinikë. Mund të mësoni më shumë rreth periudhave të detyrueshme të pritjes në shtetin tuaj këtu.

Kërkesat në klinikë: 19 shtete kërkojnë që ju të jeni në praninë fizike të mjekut që ju ka dhënë mjekimin kur merrni mifepristone, edhe pse FDA thotë se njerëzit mund ta marrin atë në mënyrë të sigurtë pa u vëzhguar, ashtu si barnat e tjera me recetë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat