Evropa duhet të mësojë nga ne!

Shqipëria

Evropa duhet të mësojë nga ne!

Nga: Fatmir Lohja Më: 26 qershor 2022 Në ora: 10:40
Fatmir Lohja

Si nuk e moren vesh europianët se Shqipëria është fanar ndriçues buzë Adriatikut? Arritjet janë aq të mëdha, sa vetëm një qorr dy sysh nuk mund r’i shohë.

Jane rritë çmimet si askund në Europë Me një bord antitransparent I vendosin si të duan çmimet oligarkët, duke e zbutur opinionin publik me shumë delikatesë. Po janë rritur tatimet, taksat, gjobat, inflacioni, kërkesat për azil politik në anëkënd globit.

Pse nuk vjen Europa të investojë në Shqipëri? Njëqind herë u është thënë se nuk ka as sindikata , as bashkime profesionale ,në Shqipëri. Nëse ndonjë punonjës kërkon shtesë page, zbutet në vend me shkop gome.Jo atij, por kush e merr vesh këtë eksperience, për njeqind vite nuk i bie më ndermend të protestojë.Edhe ndonjë kryderr që u padit në gjykata, prespektiven e ka të errët.Për të marrë në dorë vendimin e formës se prerë, minimalja duhet të kalojnë pesë vjet. Për pesë vite, me njëqind lekë pagesë në QKR, i ndërron të dhënat e shoqerisë tende ,që të mos ketë zyrë përmbari të të gjej, për të marë paratë e dëmit , që i ke shkaktuar të mjerit shqiptar.

Me PPP-të për një ditë zbrazet buxheti i shtetit. Lekë me grushta kudo, por duhet pak hile për t’i bërë të tuat. Po nuk bëre mike një ministreshë, veshirë se të bie një kockë në gojë. Nuk të ndihmon as opozita. Ajo vetë është ndarë në kashtë, e koqe, thjeshtë për të marrë një copë karrike, që i siguron para shumë, dhe dalje përpara kamerave televizive.

O marroke europienë! Shqipëria po zhbëhet nga dita në ditë. E jani tani, sa nuk kanë mberritur aziatikët, se do të hani dynjanë, dhe të jeni të bindur se ne shqiptarët nuk u kemi faj më pas.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat